Czym są zatory płatnicze?


O zatorach płatniczych mówi się, gdy przedsiębiorca nie otrzymuje na czas swoich pieniędzy od kontrahenta. Jest to takie nagromadzenie zadłużeń, które przechodzi na kolejne powiązane z nim podmioty, negatywnie wpływając na całe otoczenie biznesowe. Zatory płatnicze wywołują w gospodarce efekt domina czy kuli śnieżnej: przedsiębiorcy, którzy nie otrzymują w terminie zapłaty za dostarczone przez siebie towary lub wykonane usługi, w konsekwencji nie mają środków na dalszą spłatę własnych zobowiązań wobec kontrahentów, wywołując te same problemy u kolejnych podmiotów.

Nieterminowe płatności i zbyt długie terminy zapłaty mają negatywny wpływ na przedsiębiorstwa: ich płynność finansową i rozwój, koszty prowadzenia działalności, a w najtrudniejszych sytuacjach prowadzą do ich upadłości lub likwidacji. Przedsiębiorcy dotknięci problemem zatorów płatniczych w obawie przed problemami finansowymi, ograniczają nakłady na inwestycje lub podwyższają ceny wyrobów i usług. Pracownicy zarabiają mniej, a w przypadku likwidacji firmy mogą stracić pracę. Odsetek firm deklarujących problemy z przeterminowanymi płatnościami w Polsce waha się między 80 a 90%. Poszkodowani są w szczególności mikro, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP), którym silniejsi uczestnicy rynku narzucają wydłużone terminy zapłaty lub nie płacą w terminie.

Zatory płatnicze są zagrożeniem dla uczciwych przedsiębiorców i poważnym obciążeniem dla gospodarki, spowalniając tempo wzrostu gospodarczego.